IMG_5964

Mowa ciała…

IMG_5964

Czy Wy też macie czasem wrażenie, że to co mówią do Was inni ludzie, nie zgadza się z tym co myślą i czują…

Od kiedy byłam dzieckiem bardzo interesowałam się mową ludzkiego ciała i bardzo szybko nauczyłam się wyłapywać sprzeczne sygnały w kontaktach międzyludzkich…

Bardzo często widziałam, że ktoś kłamie, ktoś nie ma ochoty na rozmowę, ktoś nie chce mi czegoś powiedzieć, ktoś źle się czuje, ale udaje i często po jego wypowiedzi na gorąco konfrontowałam tę osobę z moim przemyśleniem i zupełnie zaskoczeni rozmówcy pytali mnie: skąd wiesz! Odpowiedź na to pytanie była często jedynym prawdziwym fragmentem naszej rozmowy.

Kiedyś prowadziłam warsztaty kulinarne w związku z promocją mojej książki kucharskiej i od pierwszego gestu czułam, że jedna z dziewczyn biorących w nich udział nie jest mi przychylna. Cały czas próbowała znaleźć coś do czego mogłaby się przyczepić. Garnki nie takie, patelnia, jajka nie dobre, produkty nie wszystkie ekologiczne…  Ze stoickim spokojem odpierałam jej atak tłumacząc, że na pewne produkty i sprzęty nie mam wpływu, uśmiechałam się i ignorowałam jej zaczepki. Po zakończonych warsztatach zapytałam ją o złe nastawienie do mojej osoby i po co w ogóle tu przyszła skoro, całe warsztaty próbowała dyskredytować moją wiedzę i umiejętności. Była bardzo zawstydzona i zdziwiona, że dokładnie widziałam i czułam jej intencje. Dzień wcześniej coś niemiłego stało się w jej życiu i próbowała wyżyć się na kimś, a że akurat ja byłam pod ręką, całe negatywne emocje przelała na mnie.

Przeprosiła mnie i powiedziała, że dostała dużą lekcję od życia, bo nie wiedziała jak bardzo jej „humory” odbijają się na jej relacjach z innymi ludźmi.

Godzinami mogę siedzieć i przyglądać się ludziom i zupełnie nie interesuje mnie o czym rozmawiają, bo najbardziej ciekawi mnie ich kontakt niewerbalny.

Bardzo często znajomi mówią mi, spójrz na nich, to taka piękna para, a ja widząc jak reagują na siebie ich ciała, wyczuwam ogromne napięcie i fałsz.

Dzisiejszy wpis powstał na bazie jednej z moich ulubionych książek- „Mowa ciała”A.B. Pease, według mnie najlepszej na rynku książki o tej tematyce. Każdy człowiek mający jakiekolwiek relacje w życiu powinien ją uważnie przeczytać. W momencie kiedy nauczymy się odczytywać lepiej sygnały niewerbalne, nasza komunikacja zmieni się nie do poznania.

Albert Mehrabian jako jeden z pierwszych badaczy mowy ciała odkrył, że słowa składają się na przekaz komunikatu tylko w 7%

38% to sygnały głosowe, czyli modulacja, akcent, ton głosu.

55% to sygnały niewerbalne.

Antropolog Ray Birdwhistell zapoczątkował badania nad komunikacją niewerbalną- dziedzinę tę nazwał KINEZYKĄ.

Jego badania wykazały, że człowiek wypowiada się przez około 11 minut dziennie, a swoim repertuarze ma około 250 tysięcy wyrazów twarzy i tyle też potrafimy rozpoznać. On również, że słowa stanowią 35% bezpośredniej rozmowy i że 65% komunikacji odbywa się za pomocą komunikacji niewerbalnej.

IMG_6396

Media zasypują nas cudownymi zdjęciami, filmikami, a tymczasem jeśli dobrze się przyjrzymy, rzeczywistość wcale nie jest taka różowa, a wiele idealnych związków, rodzin, sukcesów okazuje się tylko złudzeniem.

Instagram jest najlepszym miejscem do obserwowania wyreżyserowanych zachowań wielu ludzi i często oglądam niektóre znane osoby z kimś innym, żeby zobaczyć jak inaczej czytamy wysyłane przez obserwowaną osobę sygnały.

Trzeba bardzo uważać, żeby nie wpaść w pułapkę, a osoby które zawsze są uśmiechnięte na zdjęciach wcale w rzeczywistości takie nie są.

Parokrotnie widziałam proces powstawania takiego zdjęcia lub filmiku, nerwy temu towarzyszące nie były warte nawet 5 lików.

Dziesiątki powtórzeń i ustawień, żeby w końcu wrzucić jedno „spontaniczne” zdjęcie. Moja przyjaciółka robiła kiedyś zdjęcie znanej osobie, bo ta osoba ją o to poprosiła i w zamian za trwającą jakiś czas sesję, została obsypana pretensjami, że jej strój nie prezentuje się tak jak powinien i nie będzie mogła wrzucić tego zdjęcia na instagram.

Oczywiście każdy chce wyglądać korzystnie na zdjęciu i nie ma w tym nic złego, ale jeśli towarzyszą temu negatywne emocje lepiej sobie takie zdjęcie odpuścić.

Świat nie zginie bez naszego zdjęcia, a my zyskamy spokojne pół godziny przeznaczone na coś bardziej wartościowego.

IMG_5963

„Mowa ciała stanowi zewnętrzne odzwierciedlenie naszego stanu emocjonalnego. Każdy gest czy ruch danej osoby może stać się cennym kluczem do określenia emocji jakie obecnie odczuwa. Np. ktoś, kto wstydzi się, że przytył, może skubać fałdę skóry pod podbródkiem, a kobieta, która zdaje sobie sprawę z kilku dodatkowych kilogramów na udach, może wygładzać sukienkę. […] Kluczem do odczytywania mowy ciała jest rozumienie stanu emocjonalnego rozmówcy podczas słuchania, co on mówi, i zwracanie uwagi na okoliczności w jakich to mówi.”

Najłatwiej mowę ciała można odczytać u dzieci. Moje dzieci często pytane o to kto wyjadał pierniki, odrazu mówią „nie ja” i zakrywają usta, co dla rodzica może być sygnałem, że dziecko kłamie. Nastolatkowie robią to również, ale ich gesty nie są już tak widoczne jak u dzieci, w dużo dyskretniejszy sposób pocierają kąciki ust. Dorośli, którym mózg podpowiada, żeby zakryć usta, zazwyczaj dotykają wtedy nosa.

„Spostrzegawczość oznacza zdolność wychwytywania sprzeczności między słowami, a mową ciała rozmówcy.”

Mowy ciała nie można udawać, bo zawsze zdradzają nas mikrogesty i mikorsygnały- uniesiona brew, drgający kącik ust, zamknięta pozycja ciała.

Setki godzin spędzone na lotniskach nauczyły mnie wnikliwej obserwacji- na hali odlotów i przylotów ludzie są szczególnie odważni w swoich gestach i z biegiem czasu muszę przyznać, że nie ma nic przyjemniejszego niż obserwowanie stęsknionych kochanków, rodzin, malutkich dzieci biegnących do wracających rodziców… Takie prawdziwe sygnały świadczące o miłości przywracają wiarę w miłość i dobro.

Świetnym sposobem na uczenie się czytania mowy ciała, jest oglądanie wyciszonego telewizora. Co jakiś czas możemy odsłuchać na ile nasza interpretacja jest słuszna, ale dzięki temu ćwiczeniu nauczymy się interpretować mowę ciała i będziemy mogli czytać komunikaty, tak jak robią to osoby niesłyszące.

IMG_6337

Jak z każdej książki na blogu wyciągam to co dla mnie najciekawsze i najlepsze.

W „Mowie ciała” możemy znaleźć sposoby  manipulacji, wykorzystywane np. przez polityków podczas kampanii wyborczych.

Pokazane jest w jaki sposób powinniśmy się witać i o czym świadczy podawanie ręki na różne sposoby.

Sygnały wzrokowe, różnice kulturowe, wchodzenie w czyjąś przestrzeń osobistą, rozmowa kwalifikacyjna- 450 stron i 19 wartościowych rozdziałów.

Dla mnie dwa zdecydowanie najciekawsze rozdziały to: 3- Magia Uśmiechu i 15- Zalotne gesty i oznaki zainteresowania.

„Śmiech przyciąga przyjaciół, poprawia zdrowie i przedłuża życie. Śmiech wpływa pozytywnie na każdy narząd w naszym ciele. Kiedy się śmiejemy szybciej oddychamy, co stanowi świetne ćwiczenie dla przepony, gardła, brzucha, twarzy i ramion. Śmiech zwiększa również natlenienie krwi, co nie tylko wspomaga proces zdrowienia i poprawia krążenie, ale także rozszerza naczynia krwionośne przy powierzchni skóry. […] Im bardziej się starzejemy, tym poważniej podchodzimy do życia. Dorosły śmieje się średnio 15 razy dziennie, a dziecko w wieku przedszkolnym 400 razy.”

IMG_6364

Kocham się śmiać i staram się wprowadzać w moje życie osoby z którymi mogę dużo się śmiać. Ludzie, którymi się otaczam mają podobne poczucie humoru i potrafimy kilka razy dziennie dusić się ze śmiechu- to jeden z najcenniejszych darów w każdej relacji. Osoby, które dużo się śmieją bardzo często potrafią odpuścić kłótnie, bo mają do siebie duży dystans, nie muszą za wszelką cenę udowadniać swojej racji i najzwyczajniej w świecie miło spędza się z nimi czas.

Ludzie używają substancji psychoaktywnych, aby doświadczyć tych uczuć, które odczuwają normalnie osoby szczęśliwe.

Uśmiechając się tworzymy więzi, flirtujemy, zjednujemy sobie ludzi, przełamujemy dystans.

„Badania wykazały, że kobiety śmieją się z żartów mężczyzn, którzy wydają im się pociągający, a mężczyznom podobają się, kobiety, które śmieją się z ich żartów. Z punktu widzenia mężczyzny stwierdzenie, że kobieta ma poczucie humoru, nie oznacza, że potrafi świetnie opowiadać dowcipy, ale że śmieje się z jego żartów”.

IMG_6365

Na koniec bardzo zabawne, ale prawdziwe fakty, mające swoje korzenie w ewolucji, a mianowicie co pociąga mężczyzn w ciele kobiety?

Okazało się, że panowie podzieleni są na 3 grupy: fani pośladków, piersi i nóg:

IMG_6399

To jak mężczyźni kochają piersi, potwierdza badanie amerykańskich naukowców w którym udowodnili, że autostopowiczka może podwoić liczbę zatrzymujących się samochodów, wkładając do stanika powiększającą wkładkę.

IMG_6400

Nigdy do końca nie rozumiałam dlaczego moje nogi są takie długie i po przeczytaniu tej książki już wiem i tej wersji zamierzam się trzymać 🙂

IMG_6402

Udostępnij:

12 komentarzy

 1. Ja mam tak, że mówię coś szczerze, ale moje ciało reaguje zupełnie inaczej i mam przez to czasami problemy z porozumiewaniem się z ludźmi.

  Tak jakby jakieś połączenia w mózgu były źle przeprowadzone.

  Ktoś powinien napisać książkę o takich wyjątkach jak ja 🙂 bo jak wszyscy będą się wzorować na odczytywaniu książkowej mowy ciała to nie będę miała fajnego życia ;/

  1. Trzeba interpretować wszystkie sygnały, bo ja też np często krzyżuję ręce i mam zamkniętą pozycję, a jestem bardzo otwarta 😉

 2. Świetny blog i interesujący, dobrze napisany artykuł. Super. Będę czytelnikiem.

 3. ??? Serdeczne pozdrowienia z Sandomierza. ?

 4. Wracam sobie do tego wpisu czasami… Uwielbiam <3

 5. Pani Kamilo, kinezyka to nauka o mowie ciała. Kinetyka to pojęcie z zakresu fizyki. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. Bardzo dziękuję za czujność! Pisałam w nocy i wpisałam z błędem 🙂

 6. Super wpis i takiego się spodziewałam, bardzo mądry z dużą dawką ciekawych informacji… Zacznę tu wpadać zdecydowanie częściej???

Dodaj komentarz