img_6156.jpg

Kartony…Człowiek uczy się całe życie…  

Dwa lata temu skończyłam studia podyplomowe- kierunek Psychodietetyka i często czytam informacje dotyczące nawyków zdrowotno- żywieniowych. 

Ogromną wagę przykładam do opakowań, w których znajdują się produkty, które kupuję dla mojej rodziny.

Niedawno dowiedziałam co sprawia, że karton jest wyjątkowy, a produkty w nim ukryte- bezpieczne.

Dzięki 6. warstwom z których składa się kartonowe opakowanie, w tym warstwie z folii aluminiowej, opakowania kartonowe skutecznie chronią żywność przed niepożądanym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak: tlen, wilgoć oraz światło. Gwarantuje to zachowanie smaku, zapachu, koloru i składników odżywczych (witamin i minerałów) zawartych w produkcie.

Od kiedy jestem mamą, jeszcze wnikliwiej przyglądam się produktom, które podaję mojej rodzinie.


Produkty przelewane do kartonów poddawane są procesowi pasteryzacji. Poprzez podgrzanie do odpowiedniej  temperatury z żywności usuwane są drobnoustroje, np. bakterie, które powodują psucie się produktu. Pasteryzacja przedłuża jego trwałość. Następnie produkt wlewa się do aseptycznego opakowania w równie sterylnych warunkach. Dzięki temu do soku, mleka, jogurtu nie mają prawa się dostać żadne bakterie czy mikroorganizmy, a zatem konserwanty są tu zbędne.
Dzieci kochają kartoniki za obrazki – owoce, warzywa i ich ulubionych bohaterów z bajek. Ja za to, że jest na nich miejsce na dużo cennych informacji i za to, że proces recyklingu kartonów przypomina zajęcia o wdzięcznej nazwie „eksperymenty”. Na widowiskowym pokazie, był pokazany uproszczony proces recyklingu papieru z kartonów. Podobny proces odbywa się na dużą skalę i powstają z niego wartościowe i użyteczne produkty.


Podczas sierpniowego eventu organizowanego przez Tetra Pak mogłam prześledzić cały proces recyklingu papieru z kartonów po płynnej żywności! Nie tylko ja byłam nim zafascynowana, bo na pokazy przychodziły całe rodziny. 


Każdy wrócił do domu z zakładką do książki zrobioną z papieru pochodzącego ze zrecyklingowanych kartonów.


Zanim karton trafi do żółtego kontenera możemy się nim pobawić! Kartonowy robot albo samochód są świetnym pomysłem na nadchodzące jesienne wieczory!

21032727_161038817783445_632597077410607428_n


Udostępnij:

1 komentarz

  1. człowiek uczy się całe życie

Dodaj komentarz